Centrum pro komunitní práci střední Čechy

uveřejněno 16/12/2020

Péče v domácím prostředí o děti či dospělé se zdravotním postižením, o nemocné, stárnoucí rodiče či partnera je náročná a patří k jedněm z nejtěžších situací v životě, se kterými se setká mnoho z nás. Informace a návody, které by v těchto případech pomohly, nejsou snadno dostupné.

Pečující na péči ale nemusí být sami!
Pracovníci z Centra pro komunitní práci střední Čechy vytvořili video rady pod souhrnným názvem „Pečovat a žít doma je normální“.Vznikla 4 videa, která obsahují rady, jak se s náročnou situací vyrovnávat:
Co udělat nejdříve, Finanční a materiální podpora, Kdo mi s péčí pomůže a Co a jak dál.

V České republice jsou stovky tisíc těch, kteří pečují o své blízké, a část z nich neví, jak na péči nebýt sám.„Dochází k tomu, že jsou mezi námi lidé, kteří několik let doma pečují, např. o manžela, partnera, dítě/dospělé dítě se zdravotním postižením a nevyužívají všechnu podporu, kterou stát a další instituce nabízejí. Proto jsme vytvořili krátká návodná videa pro pečující, která na sebe tematicky navazují, vycházejí z našich zkušeností, zkušeností našich klientů a rozhovorů s odborníky. Forma videí reaguje na různé komunikační možnosti pečujících. Animace umožní se vizuálně zorientovat, díky mluvenému slovu získají informace i lidé se zrakovým postižením, titulky zprostředkují obsah i těm, kteří mají horší sluch, a znakový jazyk zajistí předání informací neslyšícím,“vysvětluje ředitelka CPKP střední Čechy Martina Macurová.

Naše videa Vám poradí, jak zvládnout péči v domácím prostředí

První video obsahuje rady a doporučení, co je potřeba zařídit, když rodina začíná o někoho pečovat.

Druhé video je věnováno možnostem materiální a finanční podpory, kterou mohou pečující čerpat.

Třetí video poskytuje podrobné rady, které sociální a jiné služby mohou pečujícím rodinám pomoci.

Poslední video je věnováno tomu, jak se vyrovnat s odchodem blízkého člověka, a praktickým otázkám, které je potřeba vyřešit.

Animovaná videa jsou názorná a všechna jsou opatřena mluveným slovem, titulky a jsou ve znakovém jazyce, aby byla srozumitelná pro kohokoliv.

Videa i jejich forma vznikla na základě každodenních zkušeností našich klientů a rozhovorů s odborníky v Centru pro komunitní práci střední Čechy. Jejich záměrem je šířit informace v této srozumitelné a snadno dostupné podobě mezi co největší počet pečujících. Zvlášť v současné době mohou být videa vhodným zdrojem informací pro rodiny, které doma pečují o své blízké.

Cílem je šířit informace ve srozumitelné a snadno dostupné podobě mezi co největší počet pečujících. Zvlášť v současné době jsou videa vhodným zdrojem informací pro rodiny či jednotlivce, kteří doma pečují o své blízké.Videa vznikla ve spolupráci s grafickým studiem Mowshe s.r.o., Deaf friendly a dalšími odborníky. Jsou dostupná zdarma pro všechny zájemce, např. poskytovatele sociálních a zdravotních služeb, města, obce a další instituce.Naleznete je na webových stránkách www.cpkp.cz/strednicechy, i na webu města Beroun, v seriálu našich příspěvků FB Pečuji a také na YouTube.

Tým CPKP střední Čechy

koordinátorky pomoci pro Berounsko, na které se můžete obracet:
Andrea Lexová, andrea.lexova@cpkp.cz
Katerina Vysloužilová, katerina.vzslouzilova@cpkp.cz